Sokan tanulnak hosszú évekig, akár évtizedekig idegen nyelveket, mégis félnek vagy szoronganak, amikor megszólalnak. A nyelvtanulás feladása, elengedése bizony mind a magán, mind pedig az üzleti életben életreszóló élmények, jó lehetőségek elszalasztásával járhat. Azoknak, akik úgy érzik, elakadtak a nyelvtanulással, vagy kifejezetten bátorításra van szükségük, kiváló módszer lehet a Neurolanguage Coaching, ahol a nyelvtanuló nem “elszenvedője”, hanem aktív részese, formálója, alakítója a folyamatnak.
-Mi az a Neurolanguage Coaching és miben különbözik a sima magánóráktól vagy nyelvi coachingtól?
-A Neurolanguage Coaching® a nyelvtanítást kombinálja a coaching eszközeivel, és tudatosan épít arra, hogyan tanul az agyunk. A coaching eszközeit használjuk akkor, amikor célokat határozunk meg, a motivációdról beszélgetünk, vagy felülvizsgáljuk a haladásodat. A „neuro” szócska pedig arra utal, hogy az idegtudomány (neuroscience) felfedezéseit folyamatosan beépítem a tanítási folyamatba. A tudománynak köszönhetően ma egyre többet tudunk arról, hogyan tanul az agy, mennyire egyedi és hogyan fogadja be az információt a legjobban. A Neurolanguage Coaching® alapítója Rachel Paling, és nagyon örülök, hogy személyesen tőle tanulhattam és tanulhatok.
A hagyományos nyelvtanításhoz képest a Neurolanguage Coaching® abban különbözik, hogy 100%-ban személyre szabott, mert erősen épít az ügyfél motivációjára, érdeklődési körére, és a személyes céljaira. Tankönyvet csak a legritkább esetben használunk, és akkor sem fő tananyagként, hiszen nem született még tankönyv, amely pontosan egy-egy embernek íródott volna. Tudjuk, hogy nem létezik két teljesen egyforma agy, így egyértelmű, hogy két egyforma tanulási útvonal sem létezik. Nagyon fontos, hogy a Neurolanguage Coach® minél kevesebbet tanítson (a szó hagyományos értelmében, amikor a tanítás arról szól, hogy a tanár tanít, a hallgató, jelen esetben az ügyfél, pedig hallgat), viszont a nyelvtanuló minél többet tanuljon, azaz a nyelvtanulás egy rendkívül aktív folyamat legyen, amelynek a nyelvtanuló nem “elszenvedője”, hanem aktív részese, formálója, alakítója.
-Szerinted miért fontos, hogy nyelvet tanuljunk?
-Azért, mert aki egy idegen nyelvet magabiztosan használ, annak százszor több lehetősége van a szakmai és személyes fejlődésre, kapcsolati háló építésére, utazásra, felfedezésre. Természetesen első helyen az angol nyelv használata áll, hiszen jelenleg ez a nyelv nyitja ki a legtöbb kaput. A nemzetközi konferenciák nyelve az angol, rengeteg workshopon angolul beszélnek, a legtöbb szakirodalom ezen a nyelven jelenik meg, és vállalkozóként az sem utolsó, hogy a nemzetközi piac felé is lehet nyitni. Az már csak a hab a tortán, hogy a nyelvtanulás fiatalon tartja az agyat, ráadásul egy új kultúrát, gondolkodásmódot, új embereket megismerni élmény.
-Sokan megijednek a nyelvtanulástól, mert azt hiszik, gyötrelmesen nehéz és sok idő, és sok a sikertelenség benne. Mivel tudnád azokat bíztatni, akikben ilyen gátak vannak?
-Az az igazság, hogy a saját anyanyelvünket is életünk végéig tanuljuk, tehát el kell fogadni, hogy a nyelvtanulásnak nincs vége. Irreális az az elvárás, hogy egyszer majd készen leszünk vele, és ha eljön ez a pont, akkor be lehet fejezni a tanulást. Éppen ezért apró célokra, és magára az útra kell fókuszálni, és minél jobban élvezni, hogy az idegen nyelvet egyre több dologra tudjuk használni. Azt tapasztalom, hogy sokan azért gondolnak keserű szájízzel a nyelvtanulásra, mert rossz élményeik vannak. Talán iskolában nem voltak jók ebben, talán túlságosan a tökéletességen volt a hangsúly, a hibázást pedig szégyen-plecsnivel jutalmazták. Sok ügyfelemtől hallottam már, hogy folyamatosan csak tanulja és tanulja az angolt, használni mégsem tudja. A nyelvtan szabályhalmazként él a fejükben, és a szódolgozatok sem épp kellemes emlékeket ébresztenek. A legfontosabb szerintem az, hogy felfedezd, megismerd, hogyan tudsz te jól tanulni. Legyenek jól megfogható, közeli céljaid (például 5-10 perces small talkot folytatni egy konferencián, bejelentkezni egy angol nyelvű workshopra stb). Felejtsd el, hogy x tankönyvet meg kell tanulni, mielőtt azzal foglalkozhatsz, ami érdekel. Olyan hanganyagot hallgass, ami érdekel, és mihamarabb kezdd el használni az angol nyelvet (vagy más idegen nyelvet). Gyűjteni kell a sikerélményeket, azzal, hogy arra fókuszálsz, mi ment már jól, mi ment jobban, mint tavaly, mi mindenben fejlődtél már.
Amíg arra figyelsz, milyen nehézségekkel állít szembe az angol nyelv, addig a nehézséget fogod látni. Mindenképpen a lehetőségekre kell fókuszálni, valamint megfigyelni, kik is használják valójában az angol nyelvet. Mert rengeteg vállalkozó, segítő szakember van, akinek nem az anyanyelve az angol, nem úgy beszél angolul, mint egy brit nemesi család sarja, mégis ezen a nyelven dolgozik, mert mer és tud. Érdemes őket követni például közösségi médián, mert ez is lendületet adhat.
-Miért lehet gyorsabban haladni a Neurolanguage Coachinggal?
-Azért haladhatsz potenciálisan gyorsabban, mert a saját céljaidért dolgozol, és ez motiváló. Aktívan formálod a nyelvi coaching folyamatot, hiszen ránézünk arra, te mit gondolsz, hogyan tudsz jól tanulni, és egyre tudatosabban rálátsz arra, mi működik nálad. Nem a tanár mondja meg, most mi fogunk csinálni, mit olvass el, mit hallgass meg, hanem együtt beszéljük meg, számodra mi lesz hasznos, téged mi érdekel, és mire fókuszáljunk, mit tudsz mihamarabb átültetni a gyakorlatba. A közös munka egy dinamikus folyamat, ahol arra figyelünk, mi az igazán hasznos tudás számodra. A nyelvtudás így nem elméleti anyag, hanem gyakorlatorientált. Mivel érzed, hogy használható tudásra teszel szert, ezért a sikerélmény dominál, és ez újabb és újabb lendületet ad a további tanuláshoz. Ez persze azt is jelenti, hogy az ügyfélnek tényleg felelősséget kell vállalnia a saját haladásáért.
-Kinek szól ez a közös munka, kikkel dolgozol együtt?
-Főként szolgáltatókkal, segítő szakemberekkel, szakértőkkel dolgozok együtt, akik látják azt, hogy az angol (vagy német) nyelv ismerete milyen lehetőségek előtt tárja ki a kaput. Az ügyfeleim jellemzően nem kezdők, hanem gyengébb-erősebb középfok környékén mozog a nyelvtudásuk, viszont hiányzik a magabiztosság, vagy régen használták az angol nyelvet, esetleg egyszerűen hiába tanulják már évek óta, nem haladnak a saját céljaik felé. Szerencsére egyre többen szeretnének külföldi ügyfelekkel dolgozni, akár nemzetközi konferenciákra is elutazni, vagy egyszerűen angol nyelvű workshopokon, továbbképzéseken aktívan részt venni. A legtöbb esetben az angol nyelvtudást vesszük célba, de van, akinél a német nyelv fejlesztésén van a hangsúly (az angol mellett a német volt a másik szakom az egyetemen, ráadásul én ezt a nyelvet is nagyon szeretem).
-Miért hasznos egy vállalkozónak, ha tud angolul vagy bármilyen más nyelven?
-Határozottan úgy gondolom, hogy a legtöbb vállalkozó nem engedheti meg magának, hogy ne legyen stabil angol nyelvtudása, különben kiszolgáltatott lesz. Egyszerűen az a helyzet, hogy ha valaki az élvonalban szeretne maradni, akkor muszáj angolul lépést tartani a szakmával, mert ezen a nyelven jelennek meg leghamarabb az újdonságok, és annyi online és offline rendezvény és képzés van angolul, hogy ezeket nem érdemes csak a nyelvtudás hiánya miatt kihagyni. Ha valaki kiemelkedő szakember a saját területén, akkor pedig annak anyagi előnyei is lesznek.
A womazing.eu is szervez folyamatosan angol nyelvű workshopokat, ahol értékes személyes és szakmai kapcsolódások jöhetnek létre. Már csak ezért is érdemes stabilizálni a nyelvtudást.
Köszönjük szépen a beszélgetést Szabó-Szűcs Gabriellának és saját tapasztalataink alapján is bátorítunk mindenkit, hogy nyisson a nemzetközi üzleti világ felé is. A Lingoholic honlapját alább találjátok: