Sok női vállalkozónak jelent gondot és terhet a közösségi médiában való kiigazodás és a tartalomgyártás. Nem mindenkinek fér bele az idejébe az, hogy kitanulja azt, hogyan működnek a közösségi média platformjai, de mégis sokszor tartanak tőle, hogy szakember segítségét kérjék. Szabó Anna Social Media menedzserrel beszélgettünk olyan kérdésekről, amelyek gyakran felmerülnek a kiszervezéssel kapcsolatban.
-Mit csinál egy Social Media menedzser? Minden nap találkozunk ezzel a szóval és munkakörrel, mégsem tudjuk pontosan.
Egy Social Media menedzser általában egy cég vagy márka online jelenlétéért és kommunikációjáért felel a különböző közösségi média platformokon. Feladatai közé tartozik a tartalomtervezés-és készítés, a posztok ütemezése és közzététele, a közösségi média kampányok menedzselése, valamint az ügyfélkérdések kezelése és a kommentekre, üzenetekre való válaszadás.
-Milyen kéréssel fordulhatunk egy Social Media menedzserhez?
Bármivel, ami közösségi médiával kapcsolatos. Olyan különböző kérésekkel például, mint a tartalomtervezés és készítés, kampányok kezelése, hirdetések létrehozása és menedzselése, analitika és jelentések készítése; valamint szívesen segítünk általános tanácsadásban, ha csak szeretnél jobban eligazodni a digitális platformok gyorsan változó útvesztőjében.
Például egy női kisvállalkozás tulajdonosa azzal fordulhat hozzám, hogy szeretné növelni a márkája láthatóságát a közösségi média platformokon. Ebben az esetben segíthetek neki a stratégia kidolgozásában és megvalósításában, a tartalmak tervezésében és készítésében, valamint a hirdetések létrehozásában és menedzselésében. Továbbá az ügyfélnek lehetnek speciális kérései is, például az üzleti események vagy kampányok promóciójának kezelése, vagy az online jelenlétének felépítése és fenntartása. Az ügyfél szükségleteinek megfelelően személyre szabott megoldásokat kínálok, hogy segítsek neki elérni üzleti céljait a közösségi média segítségével.
Az együttműködés közös megállapodás alapján történik: ha az ügyfél szeretne önállóan tartalmat gyártani, és csak tanácsadásra van szüksége, az is járható út, de van lehetőség teljeskörű kiszervezésre is.
-A női kis-és középvállalkozásokat és cégeket mikben tudod a leginkább támogatni?
Leginkább az online világban való eligazodásban, a márka láthatóbbá tételében és ezáltal a releváns célközönség, ügyfélkör megtalálásában és megtartásában. Ennek alapja egy jól összerakott stratégia, amit a vállalkozóval közösen átbeszélünk, majd jöhet a megvalósítás.
-Melyik platform mit tud, miért szeretjük? Mindenki szereti az Instagramot, de elképzelhető az, hogy mégis más platform lenne az elsődleges számára? Honnan tudjuk eldönteni?
A különböző közösségi média platformok különböző funkciókkal és előnyökkel rendelkeznek, így előfordulhat, hogy egy adott cél eléréséhez más platform lenne hatékonyabb. Az elsődleges platform kiválasztásánál fontos figyelembe venni a célközönséget, a tartalom típusát és az adott platformon elérhető lehetőségeket. Például, ha gasztro témájú a vállalkozásod és a 25-35 éves nők a célcsoportod, könnyen lehet, hogy TikTokon nagyobb hatékonysággal éred el őket, mint Facebookon. Ha vállalkozóként saját magadnak szeretnél tartalmakat készíteni, akkor fontos, hogy a tartalom típussal is komfortos legyél, hiszen így tudod hitelesen képviselni a vállalkozásodat. Érdemes tehát ezt is megvizsgálni: írni, képes posztokat megosztani vagy videókat készíteni szeretsz jobban? Ha a célközönséged a videós posztokat kedveli leginkább, de nem vagy komfortos vele, akkor jöhet képbe például egy közösségi média menedzser, aki segít a videós tartalmak elkészítésében.
-Kinek éri meg kiszervezni és delegálni a közösségi médiával kapcsolatos munkát?
A közösségi média feladatok kiszervezése és delegálása akkor éri meg, ha nincs elegendő időd vagy szakértelmed a feladatok hatékony elvégzéséhez, vagy ha az idő és erőforrásokat más területekre szeretnéd összpontosítani. A social media menedzserekkel általában rugalmas a közös munka, így ha nem szeretnél kiadni mindent a kezedből, akkor ebben is meg tudtok állapodni.
-Sokakban van egy gát a kiszervezéssel kapcsolatban, hogy az „már nem én vagyok” és akkor is ragaszkodnak minden feladathoz, amikor már nyilvánvalóan terhes mindent is ellátni egy személyben. Mit jelent esetetekben az együttműködés? Megjelenik az ügyfél is a folyamatban?
A kiszervezésnek vagy delegálásnak nem kell azt jelentenie, hogy az ügyfél elveszíti az irányítást vagy az ellenőrzést a teljes folyamat felett. Az együttműködés során az ügyfél és a social media menedzser közötti kapcsolat kiemelten fontos a sikerek eléréshez. Egy jó menedzser mindig bevonja az ügyfelet az egyeztetésekbe, megbeszéli vele az ötleteit és lehetőséget ad arra, hogy átnézzen minden tartalmat, mielőtt azok publikálásra kerülnek. Így az ügyfél mindig megbizonyosodhat róla, hogy az elképzeléseinek megfelelően lesz jelen a márkájával az online térben.
Annával egyébként a TheBreak női vállalkozóknak szóló EU-s TheNextGeneration programján találkoztunk Spanyolországban és szeretettel ajánljuk azért is, mert a nemzetközi trendekre is rálátása van. Ne felejtsétek, hogy a saját időtök bizony pénz, ha mással foglalkoznátok szívesebben, delegáljatok! Együtt minden könnyebb!
Annát itt is megtalálhatjok: