Barion Pixel

„Egymást segíteni könnyű!” – női vállalkozók egymásért

Beszámoló az Vállalkozó Nők Világnapjáról

2024. november 19-én a Budapest Gazdasági Egyetem adott otthont a Vállalkozó Nők Világnapjának, amely kiemelte a női vállalkozások társadalmi és gazdasági szerepét. A közös szervezésű esemény (Keveházi Kata – Jól-Lét Alapítvány, WED nagykövet, Tímár Gigi – BGE, dr. Oborni Katalin – Hétfa Kutatási Intézet, Kiss Dana – Design Terminal) fő témái az innováció, a közösségi összefogás és a fenntarthatóság voltak. A napot dinamikus előadások, panelbeszélgetések és praktikus tanácsok tették tartalmassá.

Nők a közösségi változások élén 

A megnyitón Keveházi Kata a női vezetők döntéshozatalban és válságkezelésben betöltött szerepének pozitív hatásait hangsúlyozta: világszerte szükség lenne arra, hogy a nők döntéshozói szerepben legyenek a férfiak mellett. Dr. Gergely Orsolya szociológus felhívta a figyelmet arra, hogy a nők nemcsak vállalkozók, hanem közösségformálók is, akik helyi szinten járulnak hozzá a fenntartható változásokhoz. A „Women only safe place” igénye több panelbeszélgetésben is feljött, és pozitív eredmény, hogy egyre több ilyen közösség van országszerte – már a nagyobb munkáltatóknál is. Csákné dr. Filep Judit részletesen bemutatta a GEM riportot, amit itt lehet olvasni.

Krízis és innováció: Nők a válságkezelés élvonalában 

A „Vállalkozások és krízisek” panel betekintést nyújtott a női vállalkozók életébe a válságok idején. Dr. Oborni Katalin rámutatott, hogy a COVID utáni időszak újratervezést követelt, amelyhez a nők kivételes válságkezelési – és kudarctűrő képességei nagyban hozzájárultak. A panel résztvevői kiemelték az innováció, a folyamatos tanulás és a családi támogatás jelentőségét és többen hangsúlyozták, hogy a probléma megoldására fókuszálva gyorsan előre lehet haladni.

Együtt: A női közösségek ereje 

Az „Együtt” panel kifejezetten a női közösségek közti együttműködéseknek a szükségességére fókuszált. Az alulról szerveződő női közösségek szerepét szintén kiemelték, mint kulcsfontosságú tényezőt a láthatóság és a tapasztalatcsere erősítésében. A résztvevők rámutattak, hogy a nők és férfiak közös erőfeszítései nemcsak a gazdasági eredményeket javítják, hanem a társadalmi változások elérését is elősegítik. Mégis, szükséges, hogy legyenek női közösségek, mert egyszerűen „mások” vagyunk, nálunk nem működik feltétlen az az üzleti modell, ami a férfiaknak jó.

Nemzetközi perspektívák és mentorálás 

A rendezvény nemzetközi paneljében megismerhettük a TheBreak mentorprogramot, amely az EU eddigi legnagyobb női vállalkozásokat mentoráló nemzetközi programja volt. A beszélgetésekből kiderült, hogy a női vállalkozók mentorálása kulcsfontosságú: nagyon sokan többre tartják az önbizalom erősítő mentorálásokat, mint a pénzügyi támogatásokat. Fontos lenne, hogy a különböző programok úgy támogassák a női vállalkozókat, hogy ők választhassanak a támogatási módok közül aszerint, hogy mire van szükségük.

Forrásteremtés 

Mi a lehetne jobban panelbeszélgetést moderáltuk, és a fő tanulság az volt, hogy valamiért kevesen pályáznak a női vállalkozók közül és nem is tudják, hol kezdjék azt. Ehhez hamarosan szeretnénk segítő kezet nyújtani, addig is kövessétek a Design Terminál híreit. A KDRIÜ és az Innomine, valamint a Celo platform oldalain is nézzetek szét, sok hasznos információt találtok.

AI és tudatos marketing 

Az AI-panel hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia nemcsak eszköz, hanem lehetőség a vállalkozások számára és elengedhetetlen a versenyben való maradáshoz. Az előadóktól és őket követve gyakorlati példákkal tanulhatunk az AI-ról napról napra. A Tudatos Marketing Mozgalom példája rámutatott, hogy az átláthatóság és a hosszú távú bizalomépítés a siker záloga, és a marketingnek ez az új vonala egyre népszerűbb világszerte, főleg a Z generáció körében.

Fő üzenetek, amiket elvittünk magunkkal 

A rendezvényen a női vállalkozók szerepe új megvilágításba került:

  • Együttműködés: Az összefogás és a mentorálás ereje elengedhetetlen a fejlődéshez.
  • Fenntarthatóság: A női vállalkozások lokális szinten is katalizátorai lehetnek a környezeti és társadalmi változásoknak.
  • Láthatóság és információ: A női vállalkozók támogatásához a tájékozódás és a láthatóság növelése kulcsfontosságú.

Végül itt hagyunk még egy gondolatot, a legfontosabbat.

„Egymást segíteni könnyű!”

Itt akkor lenne egy provokáló kérdésünk is:

Akkor miért van az, hogy az együttműködések (nem az instagram élők, hanem mélyebb, értékeken és win-win nyereségen alapuló üzleti együttműködésekre gondolunk) mégis nehezen mennek Magyarországon? Mit lehetne tenni, hogy valós segítséget nyújthassunk egymásnak?

Mi a womazing.eu honlapját azért hoztuk létre, hogy a női vállalkozások országszerte jól láthatóak legyenek – ne egy elillanó Facebook vagy Insta poszt, illetve komment. Többet érdemelnek, többet érdemeltek!

Megköszönjük, ha megosztod Te is a gondolataidat velünk ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban, mert szeretnénk párbeszédet kezdeményezni.

Köszönjük szépen a Womazing közösség tagjainak a WED napjához nyújtott támogatást és segítséget: dr. Litter Annának a tartalmas beszélgetést és Reichardt Adriennek a képeket! 

Megosztás