Egy szuper és kreatív projektet szeretnénk bemutatni: a subcultours honlapját. Ez egy olyan platform, ahol könnyen kiválaszthatod akár itthon, akár külföldön, hogy milyen művészekkel dolgoznál együtt egy workshop erejéig. Lakatos Editet, a subcultours magyar képviselőjét kérdeztük, aki például Brüsszelben tart ékszerkészítő workshopokat, ha épp arra jársz, alkothattok együtt!
-Edit, Neked mi a kapcsolatod a művészettel?
-Egy kicsi alföldi faluban nőttem fel, ahol teljesen természetes volt a kézimunka. Én nagymamámmal es anyukámmal tanultam kötni, horgolni, varrni, szőni már 4 éves koromtól, gyöngyöt pedig 6 éves korom óta fűzök. Teljesen beszippantott az aprólékos munka, es onnantól kezdve a gyöngy lett a mániám. Akárhányszor Debrecenben jártunk, mindig el kellett engem vinni egy kézimunka boltba, ahol különböző színes gyöngyök tárháza nyílt meg előttem. A mennyországban éreztem magam…
Szóval a gyöngyfűzés azóta kísér engem, habár volt egy tíz éves kihagyás a külföldi tanulmányok, illetve a maximalista munkamorálom miatt. Akkor döbbentem rá, hogy mennyire hiányzott a kézimunka, amikor 4 évvel ezelőtt a kiégés szindrómájával estem le a lábamról és a munkát egy évre orvosi javallatra fel kellett függesszem. Ez alatt az egy év alatt kezdtem újra többet foglalkozni kézimunkával-tehát olyan dolgokkal, amik boldoggá tesznek, amik visszavisznek a gondtalan gyermeki létbe: a ‘flow’-ba.
Létrehoztam a Tulipane Design nevű márkát, amely kézzel készített ékszereket kínál- különböző kontinensekről származó népi motívumokat vegyítve.
A márka egy szociális vállalkozás is, mert a nők elleni erőszaknak a megelőzésére hívja fel a figyelmet. Szóval egy részről miden egyes ékszer támogat bántalmazott nőket segítő egyesületeket, más részről pedig kreatív foglalkozásokat is szervezek a flow élmény továbbadására.
Ime a workshopom: https://subcultours.com/products/jewelry-making-workshop-in-bruxelles-belgium
-Hogyan kapcsolódik ide a subcultours?
-2023-ban részt vettem egy női vállalkozóknak desztinált mentoring programban, ahol megismerkedtem Katja-val, egy mosolygós német lánnyal, a subcultours megalkotójával. Azóta társultam Katja-hoz, először a belga régiót képviselve, most pedig kiterjesztve a jelenlétet a közép-európai régióra.
–Mi is a subcultours?
-Katja egy olyan platformot hozott létre, ami arra hivatott, hogy összekösse a művészeket a kreatív foglalkozás iránt érdeklődőkkel. A résztvevők bepillantást nyerhetnek a művész életébe, és életterébe, és ez szerintem a platform izgalmas hozzáadott értéke: személyessé teszi az élményt. A résztvevők ezen kívül felfedezik saját kreatív erejüket, inspirációjukat és képzelőerejüket. A másik motiváció a platform létrehozásában pedig az volt, hogy segítsük a művészeket abban, hogy további bevételi forrást teremtsenek.
A platformon változatos foglalkozások közül választhatnak az érdeklődök: gyöngyfűzéstől kezdve kerámiakészítésen és versíráson át, macramé dekorációs foglalkozásokat is lehet foglalni. A platform használata egyszerű, a foglalás es fizetés is itt történik a foglalkozás előtt.
–Milyen workshopokat kínál a honlap?
-A subcultours olyan workshopokat ajánl, ahol a vendégek maguk készíthetnek egy műalkotást, és új kreatív készségeket tanulhatnak, valamint van egy személyes része is, ahol a kedvenc kávé, tea, snack vagy ebéd mellett megosztod a vendégeiddel a saját élettörténetedet és a művészeted iránti szenvedélyedet.
A workshopok a művész magánlakásában, műtermében vagy munkaterületén zajlanak. Előfordul, hogy szállodák, magánszemélyek és cégek szeretnék, ha a workshopok náluk zajlanának, így a művészek eljönnek, és workshopokat tartanak az ő helyiségeikben.
Idén egy online formátumot is indítunk. Kérjük, hogy ha művészként jelenetkezel, jelezd, hogy e 3 lehetőség közül melyikhez szeretnél csatlakozni, vagy ha mindegyikben szeretnél részt venni.
–Mi a subcultours hozzáadott értéke Magyarországon?
-Magyarországon rengeteg olyan művész, kézműves van, akinek a tudása világhírű lehetne, csak még nem alakultak ki azok a csatornák, amik alkalmasak lehetnének arra, hogy tehetségük világszerte közismert legyen. A subcultours ilyen értelemben hiánypótló, hiszen résztvevőket tud behozni a Kárpát-medencén túlról is.
Másrészről -ahogy mondtam- a subcultours abban is segít, hogy a művész egy kiegészítő bevételre tegyen szert, ami európai színvonalú.
A kézművesek és a művészek -nemcsak Magyarországon- vágynak arra az elismerésre, hogy a munkájuk igenis releváns, művészi es megéri az árát. A tömegtermelés az elmúlt évtizedekben ezt a megbecsülést sajnos elvette a művészektől. Az elmúlt pár évben-ahogy a klímaval kapcsolatban egyre többet beszélünk- lehet újra észrevenni az érdeklődést a kézzel készített, lokális, fenntartható termékek iránt.
A szociális média jelenletünk is egy növekvő tendenciát mutat: jelenleg 17 ezer követővel rendelkezünk az instagramon pl. De jelen vagyunk a facebookon is, és van youtube csatornánk is, ahol a művészek mesélnek a történetükről.
A cél az mindenképpen az, hogy minden országban jelen legyünk es promotáljuk a helyi kézművességet és művészetet.
–Milyen részletek szükségesek a profilod létrehozásához?
-Ha kézműves, vagy kreatív művész vagy es a foglalkozásoddal szeretnél csatlakozni hozzánk, akkor az alábbiakra van szükség:
a foglalkozásod címe es rövid leírása, kiváló minőségű fotó (+ opcionálisan videó) anyag rólad, mint művészről, a műhelyről és a műhely során elkészíthető alkotásokról. Az Instagramodon található nagy felbontású fotók is megfelelnek. A helyszín, ahol a workshopok zajlanak – a műtermed vagy az otthonod? Szintén vállalsz workshopot szállodákban/vállalkozásoknál? Online is? Hány embert szeretnél fogadni? Mennyibe kerül a foglalkozás személyenként? Milyen italokat/rágcsálnivalókat tudsz kínálni a vendégeidnek? Mennyi ideig fog tartani a workshop? A rendelkezésre állás ideje minden hónapban, illetve előzetes bejelentkezési idő a foglalásokhoz.
Ha érdekel a lehetőség, vagy további kérdésed van, kérlek írj e-mailt az edit.subcultours@gmail.com e-mail címre.
Köszönjük szépen Edit és bátorítunk minden helyi kézművest és művészt, hogy csatlakozzon a nemzetközi oldalhoz, ha tud és szeretne workshopot tartani, hiszen ez egy fantasztikus kezdeményezés, amivel mindenki jól jár!