Barion Pixel

„Aki lemarad, kimarad” – Miért fontos a folyamatos tanulás a karrierépítésben?

Klisé, hogy a mai felgyorsult világban egyre nagyobb rezilienciával kell rendelkeznünk, ami nőként vagy különböző élethelyzetekben néha bizony nem várt kihívás lehet. Ekkor érdemes karriertanácsadó segítségét kérni – hogy miért is? Erről és karrierválasztásról, karrierutakról beszélgettünk Mohos Edina pályaválasztási- és karriertanácsadóval, aki PhD hallgatóként kutatja is a témát.

Hogyan látod, meg lehet-e úszni ma nőként a „karrierépítést” vagy a karrierváltást? Mi a különbség munka és karrier között? 

-Ma már nagyon kevés háztartás van, ahol a nőnek nem kell dolgoznia, ha úgy dönt, hogy otthon maradna. Ez a választás olyan luxus, amivel egyre kevesebben rendelkeznek. A két keresős rendszer megkerülhetetlen, így nehéz egy nőnek azt megúszni, hogy ne dolgozzon. Ugyanakkor a férfiak is többet segítenek már be a gyerekek nevelésébe és a háztartásba, tehát sokat változnak a szerepek és kezdenek kiegyenlítődni.

Fontosnak tartom leszögezni, hogy nem kell mindenkinek feltétlen karriert építenie, de az, hogy ne dolgozzon egy nő, ma már többnyire nem opció gyermekek mellett sem. A karrierépítés az én fogalmam szerint az, hogy valamit szeretnénk elérni a munkánkkal – és ez nemcsak vertikális, hanem horizontális is lehet.

A munkába való visszatérés egy megváltozott élethelyzet vagy gyermekek után gyakran jár karrierváltással?

-Tapasztalatom szerint minden eset egyedi. Általánosan viszont elmondható, hogy a GYES-ről visszatérő anyukák többnyire nem tudják ugyanonnan folytatni, mint ahol abbahagyták. Vannak olyanok is, akik elvesztették a munkájukat ez alatt az idő alatt – ők vagy alacsonyabb pozícióban tudják újrakezdeni, vagy egy teljesen más területen kell elhelyezkedniük. A harmadik út az az, hogy időközben megváltozik az is, amit az illető szeretne és ilyenkor jön egy karrierváltás az önismeret és a személyes igények, élethelyzet függvényében. Sokan ilyenkor kezdenek vállalkozásba.  

Miért jó, ha tanácsot kérünk a karrierépítés vagy karrierút során?

-Ennek több oka is van, de talán azzal kezdeném, hogy biztosan önazonosabb és tudatosabb lesz a döntés. Azt tudni kell, hogy egy pályaválasztási tanácsadás önismerettel kezdődik. Ha valaki képtelen két állás közt például választani, nem kap tanácsot melyik lenne jobb, hanem mélyre ásunk – és a végén lehet, hogy kiderül, hogy egy harmadik lesz a jó. Ezen kívül fontos még a munkaerőpiaci változások és a szakmák kellő ismerete, illetve az, hogy ha valamit kiválasztunk, az ahhoz vezető utakat is könnyen járhatóvá tegyük. Végőssoron minden karrierválasztási tanácsadással időt és pénzt tudunk megspórolni, hiszen gyorsabban tudunk választani – vagy váltani, ha kell. Azokat a befolyásoló tényezőket, amik ezeket a döntéseket meghatározzák, szinte lehetetlen egyedül reálisan átlátni egy munkavállalónak, így a karriertanácsadás és az önismeret egy hosszú távra megkötött jó üzlet, befektetés lehet.

Miért fontos a tanulás, mi ma ebben a gyorsan változó világban a munkaerőpiaci értéke? 

-A közhiedelemmel ellentétben sokkal fontosabb, mint régen volt. A rugalmasság már minden generációban elvárás – az idősebb korosztályban is. Itt nem csak az iskolapadra kell gondolni, hiszen szorosan idetartozik az önfejlesztés és az egymástól való munkahelyi tanulás is. A szakmai kompetenciákon kívül felerősödtek és egyaránt fontosak lettek az olyan soft skillek, mint például a problémamegoldás, konfliktuskezelés. A tanulásra való készség pedig top prioritás a munkaadóknál, hiszen alap az innovációkhoz. Hasznos továbbá azért is, mert a munkavállaló számára is elengedhetetlen, ha váltani szeretne – márpedig 3-5 év közt sokaknak érdemes ezt megtenni. Egyébként nemcsak a munkaadók igényei változnak folyamatosan, hanem a munkavállalóké is: a gazdasági válságnak köszönhetően például a pénz, mint motivációs tényező, újra felerősödött, korábban nem jelent meg a top5 között, viszont előtte sokkal fontosabb volt a például a karrier- és fejlődési lehetőségek biztosítása. Mindezek a változások arra késztetnek mindenkit, hogy rugalmas legyen, alkalmazkodjon – és ehhez a tanulás az egyetlen út.

Szerinted hogyan fogja az AI megváltoztatni a munkaerőpiacot, hogyan tudjuk a javunkra használni miközben sok munkakör meg fog szűnni?

-Az AI is folyamatosan tanul és vannak aggasztó scenáriók, nehéz megjósolni, hogy mi következik. De van ugyanakkor egy jogi szabályzás és társadalmi vetülete, tehát várható, hogy keretek között tartják majd a jövőben is. Amit jelenleg látni lehet, hogy alkalmaznunk kell az AI-t. Át lehet adni neki olyan feladatokat, amikkel időt lehet spórolni vagy hatékonyan fejleszteni akár a vállalkozásunkat vagy cégünket. Érdemes úgy használnunk, mint egy asszisztenst – például a marketingben vagy egyéb adminisztrációs folyamatokban mindenkinek nagy segítség lehet. Tehát tudjuk az AI-t jóra fordítani – és akkor a tanulásról még nem is beszéltünk, hogy azt is támogatja ma már – hosszú távon várhatóan az oktatást is át fogja alakítani. Az emberi kompetenciák biztos, hogy lényegesek fognak maradni, sőt felerősödnek, emellett alaptudás kell ahhoz, hogy ellenőrizzük az AI munkáját és eredményeit, nem bízhatunk rá mindent, mert szakemberként látjuk, hogy sok esetben téved. Azt nehéz elképzelni, hogy erre a felülvizsgálatra ne lenne szükség a későbbiekben.

Azt mondtad, hogy nincs karrierépítés karrierváltás nélkül. Ez mit jelent?

-Újra szeretném kihangosítani, hogy nem feltétlen kell mindenkinek karriert építeni – például ha nincs motiváció, vagy mások a prioritások. Ha valaki viszont hosszú évekre vagy évtizedekre tervez, a folyamatosan változó világban nehéz elképzelni, hogy ne legyen legalább egy váltás a karrierúton – legyen ez akár kényszer szülte, vagy tudatos váltás vagy az igények változása által bekövetkezett változás. Azt is fontos megérteni, hogy az önismeret mélyülésével sokszor más utat szeretnénk választani, vagy egy élethelyzet is előidézheti ezt a szituációt. Olyan emberek is vannak, akiknek pedig több érdeklődési köre van – sokan nem is tudnak évekig ugyanazzal a dologgal foglalkozni.

A nők nagyon nyitottak általában a tanulásra, mi az, ami még szerinted motiváció lehet a karrierváltásnál?

-Szerintem ez nem nemektől, inkább élethelyzetektől függ és egyedi. Ugyanakkor az igaz, hogy az önmegvalósítás vágya, a függetlenség iránti igény motiváció lehet. Egyébként kilenc féle motivációt sorolunk ide, rengeteg opció és variáció van és azt látni lehet a nőknél sokszor, hogy nem a pénz a legfőbb motiváció, hanem az, hogy valami hasznosat tegyenek és nagyobb a nyitottságuk az önmegvalósító karrier felé.

Miben tudsz pályaválasztási tanácsadóként segíteni ezekben a folyamatokban és milyen életkorban?

-Karriertanácsadóként az alsó korhatár a 16 év, ami a pályaérettség kora, felső korhatár pedig nincs: volt 65 éves ügyfelem is, aki még dolgozni szeretett volna. A közös munka a személyiségből indul el, mert az önismeret, az erősségek, a tehetség, a készségek, kompetenciák, az érdeklődés és az igények elsődlegesek a karrier választása során. Természetesen, ha a folyamat során kiderül, hogy más segítség szükséges ezen a ponton, akkor nem lépünk át hatáskört, ez esetben más szakembert ajánlok. Az önismeret és az egyéni igények felmérése után meghatározzuk az irányt – ezen a ponton pedig szükség van a munkaerőpiaci ismeretekre is. Sokaknak segítek az állások megpályázásában, a megfelelő önéletrajz elkészítésében vagy az álláskeresésben is. A KSH szerint jelenleg 10 hónap az álláskeresés Magyarországon, tehát érdemes tudatosan és időben felkészülni, választani és változtatni. Azt biztosan mondhatom, hogy egy karriertanácsadó segítségével mindenkinek gyorsabb az iránymeghatározás és a megfelelő állás megtalálása, mint nélküle.

Köszönjük szépen a tartalmas beszélgetést Edinának, akit a womazing honlapján is megtaláltok:

https://womazing.eu/szolgaltatasok/a-kulcs-a-tudatossag-palyaorientacio-es-karrier-tanacsadas/

Womazing ajándék e-könyvek

Itt töltheted le az Énidőnk – Én és a vállalkozásom és a Hogyan írjunk frappáns szakmai bemutatkozást? ajándék e-könyveinket és a Womazing híreket és trendeket is itt küldjük majd Neked: